Neišjungtas televizorius namus gali paversti pelenais

234

degaŠiais metais įvyko 5422 gaisrai. Iš jų 254 gaisrai kilo dėl elektros prietaisų gedimų, juose žuvo 11 žmonių. Dėl šių priežasčių kilę gaisrai gyventojams pridaro milžiniškų nuostolių. Gaisras nuo žemės paviršiaus nušluoja viską, tačiau žmonės vis dar neišmoko saugotis. Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų (73 proc.) namuose palieka įjungtą televizorių, žmonės taip pat nelinkę išjungti kompiuterių (47 proc.), parodė ne gyvybės draudimo bendrovės BTA bei „Spinter“ tyrimas.

„Į gaisrų priežasčių dešimtuką patenka elektros prietaisų gedimas. Tačiau gyventojai nesusimąsto, kad namuose palikti veikiantys elektros prietaisai gali tapti nelaimės priežastimi, o jų namai gali sudegti iki pamatų. Atlikome tyrimą ir išsiaiškinome, kad dažniausiai žmonės iš elektros lizdo neištraukia televizoriaus laido. Taip pat dažnai palieka įjungtą kompiuterį. Šie prietaisai naudojami kiekvieną dieną, todėl išeidami iš namų gyventojai net nesusimąsto, jog laidą reikėtų ištraukti, mat gali įvykti didelė nelaimė. Mūsų duomenimis, gaisrų sukelti nuostoliai siekia kelias dešimtis tūkstančių eurų. Prieš kurį laiką sudegė mūrinis namas. Žala – daugiau nei 23 tūkstančiai eurų. Žmonėms tapo įprasta tuščiuose namuose palikti veikiančius elektros prietaisus, tačiau kitą kartą grįžę namo, gali rasti tik pelenus“,– komentavo Dalia Strazdienė, vienos draudimo bendrovės vadovaujančioji Turto draudimo specialistė.

Ne gyvybės draudimo bendrovės duomenimis, šiemet dėl gaisrų sukeltos žalos kreipėsi daugiau žmonių nei pernai. Gaisrai pridarė ir daugiau žalos. 2014 m. gaisrų sukelta vidutinė žala siekė 7800 eurų, 2015 m. – 9400 eurų. Šiemet užsiliepsnojo individualus namas, kurio savininkai patyrė net 80 tūkstančių eurų nuostolį.

Žuvo 11 žmonių

Per šių metų pirmąjį ketvirtį net 30 procentų gaisrų įvyko dėl neatsargaus žmonių elgesio su ugnimi, rodo priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenys. Į pirmąjį gaisrų priežasčių dešimtuką pateko ir elektros įrenginių, prietaisų ir elektros instaliacijų gedimai. Juose per pirmus penkis šių metų mėnesius žuvo 11 žmonių. Pernai per tą patį laikotarpį dėl šių priežasčių kilo 273 gaisrai, juose žuvo 9 žmonės.

Pamačius rūkstantį elektros prietaisą, jį reikia išjungti iš elektros lizdo ir tik tuomet gesinti, pataria Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Laura Valauskienė. Tokį prietaisą draudžiama gesinti vandeniu, jį derėtų uždengti storu audiniu. Jeigu neįmanoma atjungti srovės, gesinti galima tik angliarūgštės ar milteliniais gesintuvais. Taip pat specialistė gyventojams pataria pasirūpinti, kad elektros prietaisai būtų apsaugoti nuo kontakto su vandeniu.

„Išeinant iš namų, rekomenduojame elektros prietaisus ištraukti iš elektros lizdų. Žmonės dažnai net nesusimąsto, kad dėl budėjimo rėžimu veikiančio televizoriaus, kompiuterio, neatjungto virdulio ar mikrobangų krosnelės, gali įvykti skaudi nelaimė. Taip pat labai svarbu, kad elektros laidai nebūtų prispausti durimis ar baldais, mindomi, kitaip tariant, pažeidžiami mechaniškai. Virtuvėje elektros prietaisams reikia rasti tokią vietą, kad laidai nesiliestų prie viryklės ar plautuvės, miegamuosiuose kambariuose – prie lovų.Visi elektros laidai turi būti izoliuoti ir pritvirtinti. Jeigu jie nutrūko ar pažeista jų izoliacija, nepakanka paprasčiausiai apvynioti pažeistą vietą izoliacine juostele. Ji gali nusmukti ir ant pažeistos vietos gali patekti dulkių ar vandens. Niekada nemėginkite patys sujungti nutrūkusių laidų. Tegul tai daro specialistai elektrikai“, – pataria L. Valauskienė.

Pasak specialistės, neretai gaisrai kyla dėl perkrovos elektros tinkle. Kai į tinklą vienu metu įjungta per daug elektros prietaisų, staiga pradeda kaisti laidai ir užsidega guminė jų izoliacija. Tokiu atveju gali užsiliepsnoti arti esantys daiktai, medinės lubos, sienos.

Jaunimas bei kaimo gyventojai palieka krautis telefonus

Bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko 1011 gyventojų iš visos Lietuvos apklausą ir išsiaiškino, kad net 73 procentai gyventojų išeidami iš namų iš elektros lizdo neištraukia televizoriaus laido. Visi apklaustieji – nuo 18 iki 75 metų amžiaus žmonės, iš kurių net 47 procentai nebijo tuščiuose namuose laikyti įjungto kompiuterio.

Kiek mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų (40 proc.) namuose laiko nuolat įjungtą virdulį, mikrobangų krosnelę bei skalbimo mašiną (36 proc.). Į elektros lizduose nuolat įjungtų prietaisų sąrašą, taip pat pateko šviestuvas (24 proc.), telefono pakrovėjas (23 proc.), spausdintuvas (14 proc.), indaplovė (8 proc.). Tik 14 procentų Lietuvos gyventojų išeidami iš namų atjungia visus elektros prietaisus.

Į rozetes įjungtus elektros įrenginius dažniausiai palieka didžiųjų miestų gyventojai. Kompiuterius dažniau nurodė vyrai bei 14-45 metų asmenys. Mikrobangų krosneles dažniausiai palieka aukščiausio išsimokslinimo respondentai, didžiausias pajamas gaunantys gyventojai bei didmiesčių gyventojai.

Virdulius ir skalbimo mašinas dažniausiai palieka moterys. Telefono pakrovėjus – 26-35 metų gyventojai bei kaimuose gyvenantys žmonės. Spausdintuvų dažniausiai neatjungia didžiųjų miestų gyventojai bei didesnes pajamas gaunantys žmonės. Indaplovių laido iš elektros lizdo neištraukia didžiausias pajamas gaunantys gyventojai.

Ne gyvybės draudimo bendrovės klientų aptarnavimo tinklas – vienas plačiausių Lietuvoje. Šiuo metu veikia 107 bendrovės atstovybės, klientais kasdien rūpinasi daugiau nei 400 darbuotojų. 2014 m. bendrovė užregistravo 39 tūkst. naujų įvykių ir išmokėjo apie 27 mln. eurų draudimo išmokų. Pernai ne gyvybės draudimo bendrovė vidutiniškai per vieną mėnesį išmokėjo virš 2 mln. eurų, per vieną darbo dieną išmokėjo vidutiniškai po 100 tūkst. eurų arba per vieną darbo minutę vidutiniškai išmokėjo po 200 eurų draudiminių įvykių žaloms padengti. Šiais metais bendrovė pradėjo teikti naują paslaugą turto draudimo klientams – pagalbą namuose.

Olga Dainytė
„BTA Insurance Company“
marketingo projektų ir komunikacijos vadovė