Laukiamiausia žiemos sezono žuvis – stinta

250

Didieji žiemos šalčiai žvejams ir gurmanams kasmet užmina mįslę – ar šį sezoną sulauksime stintų? Būtent agurkais kvepiančią žuvį drąsiai galima karūnuoti žiemos pažiba. Kita vertus, daugiausiai stintų sugaunama kovo mėnesį, tad iš dalies jas galima vadinti ir pavasario pranašais. O prekybininkai ir žvejai jau dabar siūlo paskanauti šio delikateso.

Ne tik skonis, bet ir vitaminai

Fenomenalus stintos populiarumas – sunkiai paaiškinimas. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Skandinavijoje, stinta nėra taip garbinama ir mėgstama. Tuo tarpu Lietuvoje kasmet spėliojama, koks bus stintų sezonas: gausus ir pigesnis, o gal skurdus ir brangus?

Iš tiesų, nedidukės stintos pasižymi ne tik išskirtiniu skoniu, bet ir maistine verte. Tai sveikųjų baltymų šaltinis, aprūpinantis organizmą aminorūgštimis. Kvapniosios žuvys taip pat turtingos mikroelementais: jose gausu  geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio, fosforo, chloro, fluoro ir molibdeno. Be to, stinta pasižymi vitaminų B ir D gausa. Stintas nesunku ruošti: jos lengvai valomos, o gamybos procesas reikalauja minimalių pastangų. Šias žuvis ypač rekomenduojama valgyti vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes jos yra lengvai virškinamos.

Sunkiai pagaunamos, tačiau lengvai pagaminamos

Kaip pasakoja prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Vilma Juodkazienė, gaminant stintas nereikia persistengti. „Ryškiausias stintų skonis atsiskleidžia pakepinus jas su trupučiu sviesto. Tai puikus ir lengvas užkandis. Galima šiek tiek paimprovizuoti apvoliojant stintas džiūvėsėliuose, sumaišytuose su druska ir pipirais. Taip pat stintos gali būti apvoliojamos tešloje ir kepamos aliejuje, tačiau žuvies skonis nebus toks intensyvus“.

Prekyba stintomis parduotuvėse, kaip ir šalia Kuršių marių, prasideda dar gruodžio mėnesį. Paprastai per kelis žiemos mėnesius prekyba įsisiūbuoja, o štai kovo mėnesį pasiekia piką. Žvelgiant į ankstesnių metų duomenis, per pirmąjį pavasario mėnesį prekybos tinklo parduotuvėse buvo parduotas rekordiškas stintų kiekis – kiek daugiau nei 4 tonos.

„Jei sausio pradžioje gaudavome mažesnius nei užsakyta stintų kiekius, tai dabar mus pasiekia pilni užsakymai ir pirkėjus galime pamaloninti šviežia stinta“, – sako prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė.

Atstovės teigimu, prekybos centre siūloma stinta yra tokia pati kaip ir uostamiestyje parduodamos žuvys. „Mes dirbame su Lietuvos žvejybos įmonėmis, kurios mums teikia Baltijos jūroje, Kuršių mariose ar gėluose vandenyse sugautas stintas. Tai atvėsintos europinės stintos, kurias parduodame neskrostas ar kitaip neapdirbtas. Svarbiausias prioritetas – šviežumas. Stintos laikomos šviežiomis 3–5 dienas, todėl vos žvejams pripildžius tinklus, dedamos didelės pastangos, jog žuvis būtų greitai ir tinkamai transportuojama į prekybos vietas“.

Pasiteiravus dėl stintų kainų, B. Čaikauskaitė vėlgi akcentuoja sezoniškumą. „Konkrečios rūšies šviežios žuvies kainai didelę įtaką, visų pirma, turi tai, ar tuo metu yra jos sezonas. Jei gamtinės sąlygos palankios ir turime plačią stintų pasiūlą, tuomet ir kainos natūraliai yra mažesnės. Svarbu paminėti, kad lietuvių taip išsiilgta stinta prekyboje nesilaiko ilgai – ja prekiaujama maždaug iki kovo pabaigos, vėliau įsigyti stintų būna sunkiau“.

Lengvai pagaminamas užkandis – marinuotos stintos

IKI maisto ekspertė V. Juodkazienė siūlo išmėginti namuose nesunkiai pagaminamą stintų užkandį ir dalinasi marinuotų stintų receptu.

Marinuotos stintos

Prireiks:

  • 1 kg stintų;
  • 4 morkų;
  • 2 svogūnų;
  • 200 g miltų;
  • 1 arbat. š. druskos;
  • 1 arbat. š. maltų juodųjų pipirų;
  • 200 g aliejaus kepimui.

Marinatui:

  • 1 l vandens;
  • 2 valg. š. cukraus
  • 1 valg. š. druskos;
  • 5 valg. š. acto;
  • 3 lauro lapų;
  • pipirų grūdeliais;
  • kelių gvazdikėlių.

Gaminimas:

Išvalytas ir nuplautas stintas pasūdome, apibarstome pipirais bei apvoliojame miltuose. Įkaitintoje su aliejumi keptuvėje žuvis pakepiname po 3–4 min. iš abiejų pusių.

Supjaustytus žiedeliais svogūnus ir griežinėliais pjaustytas morkas dedame į sterilius stiklainius. Ten pat sudedame ir apkepintas stintas.

Marinatas:

Į užvirintą vandenį supilame cukrų, druską, actą bei prieskonius ir viską gerai pakaitiname. Karštą marinatą pilame į stiklainius su stintomis ir daržovėmis. Stiklainius su pamarinuota stinta laikome vėsioje vietoje arba šaldytuve mažiausiai parą laiko.

Berta Čaikauskaitė
Komunikacijos vadovė