Kodėl darbe reikia būti geros nuotaikos?

234

darbdavysMoterims, derinančioms darbą ir vaiko priežiūrą, labai svarbi ne tik partnerio, artimų žmonių, bet ir darbdavių, kolegų bei valstybės parama. Tai paaiškėjo Higienos instituto specialistams atlikus tyrimą, kuomet buvo aiškinamasi apie moterų, grįžusių į darbą iš vaiko priežiūros atostogų, gerovės patyrimą joms derinant darbą ir asmeninį gyvenimą.

Siekiant, jog darbuotojai būtų sveiki ir darbingi, dirbtų efektyviai ir jaustų pasitenkinimą savo darbu, reikia ne tik saugių ir sveikatai nekenkiančių darbo sąlygų. 2012 m. atlikus Europos darbo sąlygų tyrimą, buvo padaryta išvada, kad norint pagerinti darbuotojų darbo sąlygas, būtina skatinti, kad jie derintų darbą ir asmeninį gyvenimą. Tuomet darbuotojai patiria mažiau streso, yra labiau motyvuoti dirbti, geresnė jų fizinė ir psichikos sveikata, taip pat jie labiau patenkinti darbu ir savo gyvenimu, yra darbingesni ir geriau atlieka darbo užduotis. Vis dėlto sėkmingai suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą, taip pat ir įsipareigojimus šeimai teigė galintys vidutiniškai 32,6 proc. Europos Sąjungos šalių darbuotojų. Tuo tarpu Lietuvoje tuo galėjo pasigirti vos 14,4 proc. dirbančiųjų.

Minėto tyrimo metu paaiškėjo ir tai, kad sunkumų, derindami darbą ir gyvenimą po darbo, patiria 20–40 proc. įvairių šalių darbuotojų. Ir moteris, ir vyrus didžiausi sunkumai užklumpa auginant vaikus.

Higienos instituto specialistams apklausus tyrime dalyvavusias vilnietes, grįžusias į darbą iš vaiko priežiūros atostogų, paaiškėjo, jog jų gerovės derinant darbą ir asmeninį gyvenimą patyrimas susijęs su įvairiais veiksniais.

Svarbiausia moterų pusiausvyros tarp darbo ir asmeninio gyvenimo sąlyga – parama įvairiose srityse. Asmeniniame gyvenime – partnerio ir kitų artimų žmonių, darbe – vadovų ir kolegų parama, bei darbovietės suteikiamos lanksčios darbo sąlygos – galimybė dirbti namie, pasirinkti darbo laiką, papildomos valstybės užtikrinamos poilsio dienos, darbuotojų nedarbingumo dėl vaiko ligos toleravimas.

Moterys pabrėžė ir tai, kad joms būtina ir valstybės parama, t. y. aktualios informacijos dirbantiems tėvams teikimas, pavyzdžiui, švietimas tėvystės klausimais, informacija, susijusi su valstybės teikiamomis lengvatomis dirbantiems tėvams ir valstybės parama vaikų priežiūrai, – darželių infrastruktūra bei prieinamumas.
Dirbančioms ir mažus vaikus auginančioms mamoms taip pat reikšmingi darbo reikalavimai, darbo pobūdis, darbo laiko organizavimas, piniginis atlyginimas už darbą, visuomenėje vyraujančios nuostatos tėvystės atžvilgiu ir kt.
„Mokslinėje literatūroje pabrėžiama, kad siekiant, jog darbuotojai galėtų sėkmingai derinti darbą ir asmeninį gyvenimą, reikia svarių politinių sprendimų: labai svarbi socialinio aprūpinimo sistema, viešoji politika, darbo standartai, lyčių lygybė, darbo laiko normos. Ne mažiau svarbus ir organizacijų lygmuo – darbuotojams sudaromos lanksčios darbo sąlygos, šeimai palanki kultūra“, – sako tyrimą atlikusi Higienos instituto Profesinės sveikatos centro vyr. specialistė Dovilė Šorytė.

Higienos insitituto specialistai Lietuvos darbdaviams parengė rekomendacijas, kurios gali padėti atkreipti dėmesį į darbuotojų darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros svarbą ir kurti darbo bei asmeninio gyvenimo derinimui palankią darbo aplinką, kuri stiprintų darbuotojų gerovę. „Darbuotojų gerovės stiprinimas kuriant darbo ir asmeninio gyvenimo derinimui palankią darbo aplinką“ rekomendacijas galima rasti rasti Higienos instituto tinklapyje adresu www.hi.lt.

Dovilė Šorytė
Higienos instituto Profesinės sveikatos centro Tyrimų skyriaus vyr. specialistė